„Jesteśmy częścią świata”

22 maja 2022r. Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica w Krośnie po niemal  dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi powróciła do kilkudziesięcioletniej tradycji koncertowania przed szeroką publicznością w Krośnie. Dwudziesty dziewiąty  już koncert z okazji Dnia Matki odbył się jak zwykle w największej sali koncertowej miasta przy współudziale Urzędu Miasta Krosna oraz Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Dwuletnia przerwa w koncertowaniu Pro Musiki odnosiła się tylko do żywego udziału publiczności, bowiem tradycja Wielkich Koncertów Noworocznych i Koncertów z Okazji Dnia Matki jak co roku była kultywowana, ale ze względu na okoliczności zawarta w formie wideo nagrania i późniejszych emisji w TV Obiektyw oraz online.

„Jesteśmy częścią świata” to tytuł, który podkreśla istnienie i pozycjonuje nas w miejscu i czasie w jakim właśnie jesteśmy. Czy jesteśmy szczęśliwi, weseli i  bezpieczni…?

Na te pytania tego pięknego majowego wieczoru odpowiadali nam używając dźwięków fletu, fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu a także śpiewając oraz tańcząc  uczniowie i nauczyciele Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica.

Otwierając koncert kolorową tęczą delikatnych dźwięków harmonijnego śpiewu popisywał się Chór Pro Musica pod dyr. Doroty Műnzberger Gąbki. Dzieci i młodzież pięknie zaśpiewali „Niby obłoki”, „Swing low” oraz tytułowe „Jesteśmy częścią świata”. Chór śpiewał przy subtelnym akompaniamencie fortepianu i kontrabasu. Warto wspomnieć, że Chór Pro Musica został niedawno nagrodzony brązowym medalem w Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Pierwszym solistą instrumentalistą koncertu był natomiast uczeń 3 klasy fortepianu – Karol Osuch który wykonał Koncert fortepianowy – Marthy Mier. Karol przy akompaniamencie orkiestry składającej się z nauczycieli biegle i z uczuciem zagrał 3-częściową formę koncertowego dzieła. Do wykonania utworu został przygotowany przez Annę Műnzberger. Karol jest laureatem III Nagrody w „International Music Competition” Kraków 2021.

Pozostająca na swych miejscach orkiestra nauczycieli wykonała następnie wraz z „kocimi solistkami” Marceliną Janiec i Zuzią Műnzberger-Gąbką fragment arcydzieła Gioacchino Rossini – „Humorystyczny duet dwóch kotów” – z opery „Otello”. Obie solistki przygotowane przez Monikę Fabisz mają już za sobą kilka udanych koncertów. Zuzanna Műnzberger – Gąbka i Wiktoria Stefanik śpiewając w duecie zdobyły w tym roku  nagrodę Grand Prix w „International Multigenre Competition”.

W równie kolorowych muzycznych odcieniach popisała się mała orkiestra, którą dyrygował Wojciech Gąbka. 

Zespół wykonał utwory: H. Purcella, R. Longfielda, B. Wilsona, M. Love.

Z dużym zaangażowaniem i  z temperamentem występowali również następni wykonawcy wieczoru.

Alicja Janas i Natalia Winnicka duet fortepianowy, Barbara Staroń w trio, Antonina Chrapek solo na fortepianie, Franciszek Trybus solo na kontrabasie, Blanka Wesecka solo na flecie. Blanka jest tegoroczną laureatką I miejsca w „International Multigenre Competition” oraz  II Nagrody w „V Podkarpackim Festiwalu Młodych Flecistów”- przygotowana przez Dorotę Trybus.

Pierwszą klasyczną część koncertu zamknął duet wokalny Wiktoria Stefanik i Anna Teneta utworem: „Mamo Tyś płakała” – solidarni z Ukrainą.

Zazwyczaj część II koncertów organizowanych przez Prywatną Szkołę Muzyczną Pro Musica przybiera bardziej rozrywkowy charakter. Tak było również w tym przypadku. Zabrzmiały zespoły wokalne przygotowane przez Aleksandrę Blicharczyk, pojawiły się zespoły taneczne, grupy baletowe przygotowane przez Annę Kłapkowską  oraz najmłodsze dzieci przygotowane przez  Małgorzatę Pelczar.

Zabrzmiały utwory „Bille Jean” , „Drzwi do kariery”, „Hopelessly devoted to you”, „Pogoda ducha”,

„I wonna dance with somebody”, „Wieża Babel”, „Nim zgaśnie dzień”

a ich wykonawczyniami były:

Antonina Urbanek, Anna Teneta, Julia Pelczar, Wiktoria Stefanik,

Zuzia Műnzberger-Gąbka i Antonina Zajdel

MAŁY ZESPÓŁ WOKALNY w składzie: Emilia Urbanek, Alicja Janas, Zuzanna Jucha, Natalia Winnicka, Milena Jastrząb.

Koncert poprowadził Franciszek Gradus.

Pełne kolorów i wyraziste stroje przygotowała Dorota Wójcik.

Całość koncertu wyreżyserowała i koordynowała Anna Műnzberger wraz z nieocenioną pomocą grona nauczycieli Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie.

Zapraszamy na nasze koncerty oraz do nauki w naszej szkole!

Fotografie z koncertu: Smyka Fotografia oraz Wacław Turek

pro musica

est  1989